Kaip Kenijai tiek pasisekė ilgų nuotolių bėgime?

Ilgų nuotolių bėgimo sportas smarkiai pasikeitė 1968 m., kai Kenijos bėgikas Kipchoge’as Keino 1,500 metrų finale Meksikoje vykusiose olimpinėse žaidynėse finišavo aplenkęs amerikietį pasaulio rekordininką Jimą Ryuną. Nuo to laiko lenktynėse po lenktynių Rytų Afrikos bėgikai, ypač iš Kenijos, dominavo sporte, ypač varginančiame maratone, kuriame varžėsi 26.2 mylios (42 km). Bet ar žinojote, kad beveik visi išties puikūs nuotolių bėgikai, tiek vyrai, tiek moterys, priklauso Kenijos Kalenjin tautai – etnolingvistinei grupei, kurioje gyvena vos penki milijonai gyventojų? Norėdami sužinoti apie jų sėkmę, apsvarstykite tai: per visą maratono istoriją tik 17 amerikiečių įveikė lenktynes ​​per mažiau nei 2 valandas 10 minučių. Stebina tai, kad 32 Kalenjin bėgikai tą laiką įveikė vien 2011 m. spalį.

Būkite pasiruošę laimėti maratonus:

Yra daug teorijų apie tai, kodėl kalendžinai dominuoja, tačiau savo knygoje „Sporto genas“ Davidas Epsteinas teigia, kad kūno formos suteikia kalendžinams bėgimo pranašumą. Tiksliau, jie turi gana plonas kulkšnis ir blauzdas, todėl jų kojos gali siūbuoti kaip švytuoklė.
Johnas Mannersas, buvęs žurnalistas, padedantis gabiems Kalenjino mokiniams patekti į Ivy League mokyklas, mano, kad svarbiausia yra gebėjimas įveikti skausmą. Istoriškai Kalenjin vaikystėje patiria skausmingas iniciacijos apeigas.
Kalenjino bėgikas Kipchoge Keino pergalę prieš Ryuną 1968 m. olimpinėse žaidynėse iškovojo tik kelias dienas po to, kai jam buvo diagnozuota skausminga tulžies pūslės infekcija. Nepaisant ligos, Keino ne tik laimėjo lenktynes, bet ir tądien pasiekė naują olimpinį rekordą.