Kaip viršvalandžiai veikia ledo ritulyje?

Pratęsimas ledo ritulyje, kaip ir bet kurioje sporto šakoje, yra laiko tarpas, naudojamas nustatant rungtynių nugalėtoją, kuris pasibaigus pagrindiniam laikui yra lygus. Ledo ritulio pratęsimas patenka į „staigios mirties“ kategoriją, o tai reiškia, kad laimi pirmoji komanda, kuri įmuša įvartį, tačiau yra keletas variantų. Nacionalinės ledo ritulio lygos reguliariajame sezone po lygiųjų rungtynių seka penkių minučių pratęsimas. Pratęsimas žaidžiamas keturi prieš keturis, o reguliariajame žaidime dalyvauja penki žaidėjai kiekvienoje pusėje.

Jei per penkių minučių pratęsimą nei viena komanda neįmuša taškų, komandos pradeda „susišaudymą“. Rungtynių metu kiekviena komanda pasirenka tris žaidėjus, kurie atlieka tai, kas iš esmės yra baudos metimas – žaidimas vienas prieš vieną tarp vieno žaidėjo ir kitos komandos vartininko. Komandos metimus paeiliui šaudymo metu, o daugiausiai įvarčių iš trijų bandymų įmušusi komanda yra nugalėtoja. Jei po trijų šaudymo raundų komandos išlieka lygios, pridedami papildomi raundai, kol nutrūksta lygiosios. Susišaudymai dažnai naudojami ir tarptautiniuose žaidimuose, nors tarptautiniai susišaudymai paprastai susideda iš penkių, o ne iš trijų raundų.

NHL antrajame sezone – Stenlio taurės atkrintamosiose varžybose – šaudymai nenaudojami, tačiau lygiosios negali būti leidžiamos. Jei pasibaigus reglamentui rungtynės yra lygios, komandos žaidžia standartinį 20 minučių pratęsimą. Tai vis tiek staigi mirtis, bet laikotarpis ilgesnis. Jei po pirmojo pratęsimo komandos išlieka lygios, daroma pertrauka, panaši į pertrauką tarp reguliariųjų kėlinių, o komandos pratęsia žaidimą dar 20 minučių pratęsimu. Tai tęsiasi tol, kol viena komanda pelno įvartį.

Kadangi ledo ritulyje įvarčiai įmušami gana retai, toks pratęsimo stilius gali užtrukti labai ilgas rungtynes. Ilgiausios rungtynės NHL istorijoje buvo atkrintamosios rungtynės tarp Detroito Red Wings ir Monrealio Maroons 1936 m., kurias Detroitas laimėjo 1:0 po daugiau nei 116 minučių pratęsimo – arba beveik šešis pilnus pratęsimo laikotarpius. Šeši pratęsimai prilygsta dvejoms pilnoms reguliariosioms rungtynėms, visos žaidžiamos po trijų reguliariųjų kėlinių.

Keturiolika kartų Stenlio taurės finalas baigėsi įvarčiu per pratęsimą. Paskutinį kartą – 2000 m., kai Naujojo Džersio žaidėjas Jasonas Arnottas per antrąjį šeštų rungtynių pratęsimą įmušė Dalaso vartininką Edą Belfourą ir suteikė „Devils“ Stenlio taurę.